Opis studiów
Biotechnologia jest wszędzie – od produkcji leków i szczepionek po modyfikacje genetyczne oraz technologie hodowli komórek i tkanek poprzez programy hodowlane, w których stosuje się sztuczną selekcję i hybrydyzację. Obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w inżynierii, technice, medycynie i innych dziedzinach wymagających bioproduktów.
Program studiów łączy typowe nauki biologiczne (genetykę, biochemię, biologię molekularną, mikrobiologię, biologię komórki) z innymi dyscyplinami naukowymi (chemią, inżynierią, informatyką, fizyką itp.). Pracując indywidualnie i w grupach zdobędziesz umiejętności techniczne i biznesowe, aby osiągać sukces w branży biotechnologicznej i biomedycznej. Studia I stopnia odbywają się w języku polskim i trwają 3 lata, w trakcie których będziesz miał dostęp do przedmiotów obowiązkowych oraz szeregu zajęć do wyboru. W czasie studiów możesz brać udział w grantach badawczych, starać się o finansowanie własnego projektu naukowego, a także wyjechać za granicę w ramach programu Erasmus+. Na koniec, po zrealizowaniu i napisaniu pracy licencjackiej, uzyskasz tytuł licencjata biotechnologii.
Studia II stopnia będziesz mógł kontynuować przez kolejne dwa lata na jednym z dwóch kierunków: możesz wybrać angielskojęzyczną Biotechnology, gdzie zapoznasz się głownie z aspektami biomedycznymi, poszukiwaniem innowacyjnych terapii chorób człowieka, tworzeniem leków nowej generacji, medycyną regeneracyjną oraz zastosowaniem nanomateriałów w biotechnologii medycznej. Jako drugą możliwość masz do wyboru polskojęzyczną Biotechnologię, gdzie będziesz mógł studiować biologię molekularną i komórkową oraz inżynierię genetyczną, dzięki czemu będziesz przygotowany do rozwiązywanie problemów z pogranicza technologii i współczesnej biologii w rolnictwie, ochronie środowiska, przemyśle i medycynie. Studia ukończysz z tytułem magistra biotechnologii.Sylwetka absolwenta
Jeśli zdecydujesz się studiować Biotechnologię zdobędziesz wiedzę jak wykorzystać techniki i metody analityczne do formułowania oraz rozwiązywania zadań zarówno symulacyjnych jak i eksperymentalnych na styku technologii i współczesnej biologii. Kontynuując studia II stopnia pogłębisz umiejętności w zakresie nowoczesnych technik biologii molekularnej i komórkowej. Nauczysz się samodzielne planować i przeprowadzać eksperymenty biotechnologiczne. Jako absolwent Biotechnologii będziesz miał wiedzę dotycząca procesów i zjawisk zachodzących w organizmach na poziomie molekularnym i komórkowym, technik izolowania i oczyszczania bioproduktów. Ponadto dzięki udziałowi w programie praktyk i staży zawodowych, będziesz lepiej przygotowany do wejścia na rynek pracy.
Perspektywy zawodowe
Będziesz mógł podjąć pracę:
- na uczelniach i w instytutach badawczych,
- w biologicznych i biotechnologicznych laboratoriach środowiskowych i diagnostycznych,
- w firmach farmaceutycznych, chemicznych i biotechnologicznych,
- w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska,
- w firmach wykorzystujących bioprocesy, zwłaszcza w zakładach spożywczych,
- uzyskana w trakcie studiów wiedza ułatwi Ci także założenie własnej firmy biotechnologicznej.
Specjalności w ramach kierunku
Na kierunku nie wyodrębniono specjalności, jednak szeroka paleta przedmiotów fakultatywnych umożliwia studentom skoncentrowanie się na wybranych aspektach biotechnologii.